Kornforedlere, såkorntilbydere, rådgivere og planteforskere, kornprodusenter, kornhandlere, kraftfôrindustrien og husdyrprodusentene fikk hver sin liste med krav. Lang-Ree var også opptatt av å bruke økonomiske virkemidler for å bedre kvaliteten, gjerne med større dosering enn hva markedet er villig til å betale for kvaliteten – slik det er gjort på husdyrsida. Han viste også eksempler på at husdyrprodusenter blir straffet hardere enn kornprodusentene når kvaliteten ikke er helt på topp. - 2 øre pr kg i KSL-trekk på kornet betyr ingen ting mot 3 kr pr kg på kjøttet!
Vi vet for lite om Fusarium
- En stor gruppe fusariumsopper gir ulike skader på kornet, avlingstap, dårlig spireevne og fusarium, sier Guro Brodal. - Men vi vet alt for lite om Fusarium og trenger mer penger til forskning på dette området.
- Soppene overvintrer på såkorn og planterester.
- De spres med vind og regnsprut.
- Risikoen for problemer med mykotoksiner er verst ved regn under blomstring.
- Varmere og våtere juli, lengre vekstsesong, ensidig korndyrking, ugunstige sorter og tilpasning hos soppen kan være årsaker til økte problemer.
Råd til korndyrkerne:
- Unngå vekstskifte med potet og mais
- Velg motstandsdyktige sorter
- Følg med på VIPS og sprøyt på riktig tidspunkt
- Økologisk korndyrking kan også være gunstig
En stor fordel å bruke norsk fôrkorn
- Norsk fôrkorn gir større forutsigbarhet i kraftfôrproduksjonen. Når vi har stor andel norsk korn i blandingene har vi også rekordhøy fôrutnyttingsgrad, sier Karin Røhne i Felleskjøpet Agri, som ikke vil være med på at norsk fôrkorn bare er problematisk.
- Det er et stort potensiale til mer bruk av norsk hvete, og vi må også ha en endring i dyrkingsmønsteret for å møte krav til høyere energiinnhold i fôret til mer høytytende melkekyr, sier optimeringssjefen.
Kornbonden er markedstilpasset
- Vi ønsker å levere det mottakerne vil ha. Vi er veldig markedstilpasset og reagerer helt klart på økonomiske virkemidler, sier Svein Stubberud, korndyrker i Vestby og leder i Norges Bondelags kornutvalg. Han ønsker seg bedre svar på hvordan man skal unngå mykotoksiner fra forskere og veiledere, og rådgiving om vekstskifte og sortsvalg. Samtidig vil han ha en gjennomgang av RMP (Regionalt miljøprogram) som gir økt smittepress på grunn av redusert jordarbeiding.